ESG benchmarking a jeho výhody pro váš byznys

9. 7. 2025

Řešíte ve firmě ESG benchmarking, abyste byli schopni zjistit, jak zvládáte environmentální sociální a správní dopady v porovnání s vaší konkurencí? Tento nástroj vám kromě zvyšování konkurenceschopnosti pomůže identifikovat a zlepšovat kritické oblasti udržitelnosti. Proto mějte k dispozici kvalitní informace, dobře benchmarking nastavte a dále rozvíjejte.

Úvodní data pro ESG benchmarking získáte třeba z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou výroční zprávy, ESG reporty nebo webové stránky konkurenčních firem. Čerpat je můžete i z interních dat podniků a od nezávislých ratingových agentur. Ty využívají indikátory pokrývající nejrůznější témata, od emisí skleníkových plynů přes pracovní podmínky po etické řízení. Svou metodologii hodnocení pak upravte podle ESG faktorů, které jsou pro vaši společnost s ohledem na velikost, odvětví a geografii důležité. Jste výrobní podnik? Zaměřte se na environmentální faktory. Jestli se spíše pohybujte ve finančním sektoru, řešte především oblast správy a řízení podniku.

Význam ESG benchmarkingu v konkurenčním prostředí

  • Identifikace konkurenčních výhod – Benchmarking vám ukáže, v jakých ESG oblastech dosahujete lepších výsledků než konkurence. Ty pak můžete stakeholderům komunikovat coby konkurenční výhodu. Zároveň se dozvíte, ve kterých okruzích zaostáváte.
  • Podpora strategického rozhodování – Když zvládnete ESG benchmarking, snáze se vám budou plánovat ESG strategie v souladu s regulacemi. Třeba prostřednictvím GAP analýzy dat odhalíte, které ESG indikátory nedostatečně pokrýváte nebo vykazujete. S touto znalostí samozřejmě snáze nastavíte další priority a cíle.
  • Zvýšení zájmu investorů – ESG faktory investoři při svých investičních rozhodnutích stále více zohledňují. Firmy s lepším ESG skóre vnímají jako méně rizikové a perspektivnější. Když takto vyhodnotí i váš podnik, budete mít lepší přístup k financování a vyšší tržní hodnotu.
  • Řízení rizik a compliance – V rámci benchmarkingu identifikujte regulatorní rizika a nesoulad s požadavky taxonomie EU, CSRD a dalšími regulacemi. Pokud se o možných nedostatcích včas dozvíte, vyhnete se případným sankcím a reputačním škodám.

Dělení ESG benchmarkingu

ESG benchmarking lze rozdělit na interní a externí. Při interním benchmarkingu porovnáváte pobočky, abyste rozpoznali uplatňované nejlepší praktiky ve firmě. U externího benchmarkingu svou společnost srovnáváte s jinými podniky (často konkurenty), abyste posoudili tržní pozici své firmy v ESG oblastech. Dalšími kategoriemi ESG benchmarkingu jsou:

  • Výkonnostní benchmarking – Přímé porovnání kvantitativních ukazatelů (kupříkladu emise CO2 nebo spotřeba energie) vám umožňuje měření environmentální a sociální výkonnosti.
  • Funkční benchmarking – Srovnáním konkrétních postupů jako řízení dodavatelského řetězce zlepšíte specifické ESG firemní procesy.
  • Procesní benchmarking – Detailní analýza a porovnání systému řízení environmentálních dopadů vede k identifikaci a efektivnímu odstranění slabých míst.

Výzvy, které bude nutné překonat

  1. Nedostatečná standardizace – Ratingové agentury používají rozdílné metodiky, což komplikuje srovnatelnost výsledků.
  2. Nízká kvalita a dostupnost dat – Může se stát, že nebudete mít k dispozici dostatek přesných údajů pro kvalitní ESG benchmarking.
  3. Subjektivita hodnocení – Hodnocení ESG je částečně závislé na odhadech odborníků a může vést k odlišným interpretacím.
  4. Greenwashing – Záměrné i nevědomé pozitivní zkreslování informací snižuje důvěryhodnost ESG benchmarkingu.

Zásady dobré praxe v ESG benchmarkingu

Pro zachování dobré praxe kombinujte více zdrojů dat, od interních po veřejné, a zvyšte tak přesnost i objektivitu hodnocení. Také si usnadněte další rozhodování tím, že se zaměříte na relevantní indikátory výkonosti. ESG benchmarking v neposlední řadě pravidelně aktualizujte a přizpůsobujte novým požadavkům. Výsledky transparentně komunikujte se všemi stakeholdery a posilte tak jejich důvěru ve vaši společnost.

Správným přístupem k ESG benchmarkingu splníte regulatorní požadavky, získáte konkurenční výhodu a budete umět efektivně řídit rizika.