Užívání dešťové vody v průmyslu představuje jeden z nástrojů pro udržitelné hospodaření s vodními zdroji. Dále pomáhá mírnit dopad klimatické změny na životní prostředí i lidské zdraví. Česká republika jako rozvodí tří moří a „střecha Evropy“ je na dešťové vodě, které je čím dál méně, nejen v průmyslu zcela závislá. Zavedením nových technologií pro její sběr se připravíme na hrozící nedostatek vody a zpomalíme degradaci půdy.
Konkrétně v průmyslu využívání dešťové vody snižuje závislost podniků na dodávkách pitné vody z veřejných vodovodů. Zákonitě tak redukuje náklady na vodu během horkých a suchých období. Společně s tím zmírňuje míru odtoku nevsáknuté vody, což funguje jako prevence záplav, eroze půdy a znečištění povrchových vod pesticidy nebo hnojivy splavem z polí. Dešťová voda pak najde využití v zavlažování, hydroponii, chlazení nebo čištění. Výhodou zachytávání dešťové vody jsou i systémy, které se pro tyto účely využívají – jednoduše se instalují a udržují.
Technologie pro sběr vody a jeho výhody
Dešťová voda je pro průmyslové využití vhodná také z toho důvodu, že má přirozeně nízký obsah rozpuštěných solí. Bohužel je ale často kontaminovaná nečistotami z atmosféry a povrchovými látkami. Je tak důležité, aby pro vybrané účely byla před použitím vhodně upravena. V některých případech se dešťová voda využívá v kombinaci s recyklovanou odpadní vodou, u které zvyšuje kvalitu a využitelnost. Z výhod sběru vody jmenujme alespoň tři hlavní.
- Prevence záplav a eroze – Zachytávání snižuje objem a rychlost odtoku dešťové vody stejně jako riziko záplav a degradace půdy.
- Zlepšení biodiverzity – Systémy sběru vody v městských oblastech přispívají k tvorbě zelených ploch. Ty pak podporují fungování ekosystémů a omezují negativní dopady tepelných ostrovů.
- Snížení uhlíkové stopy – Nahrazení pitné vody dešťovou vodou v průmyslu redukuje spotřebu energie a nákladů jinak vynaložených na úpravu a distribuci vody. Samozřejmě včetně ztrát ve vodovodních soustavách a poplatků za stočné, které ve skutečnosti často ani neprobíhá.
Význam zachytávání dešťové vody pro ČR
Stejně jako naše zemědělství a péče o krajinu se také průmysl potýká s degradací půdy a nedostatečnou retencí vody v krajině. I když by roční úhrn srážek pokryl naši spotřebu až třicetinásobně, nešetrnými historickými zásahy poznamenané hospodaření Česka s půdou vede k její klesající schopnosti zadržovat vodu. Z toho důvodu u nás chybí remízky, meze, hráze na dříve narovnaných tocích a další vhodná a relativně levná opatření. Řešení této otázky představují výše zmíněné systémy pro zachytávání vody – jeden z nástrojů adaptace na změnu klimatu.
Faktory, které sběr ztěžují
Implementaci systémů zachytávání vody v Česku obecně nicméně ztěžuje hned několik překážek. První z nich je počasí. Výkonnost systémů pro sběr vody výrazně snižuje nepravidelnost srážek především v oblastech s nízkým nebo sezónním úhrnem. Investice pak musí jít nejen do instalace sběrných systémů nebo údržby, ale případně také do systémů úpravy dešťové vody.
Využíváním dešťové vody v České republice zmírníme dopady klimatické změny a zároveň přispějeme k ochraně životního prostředí, zvýšení odolnosti a zdraví české krajiny i jejích obyvatel. Otázkou ovšem zůstává, zda a kdy se pustíme do počátečních aktivit a dostatečné množství systémů pro zachytávání vody uvedeme do provozu.