Jste připraveni na červenec bez plastů?

15. 5. 2024

Červenec bez plastů je globální ekologickou iniciativou, která vznikla v Austrálii, konkrétně v městě Perth, a to už před 13 lety. V současnosti je inspirací pro miliony lidí z celého světa, kteří se jí každoročně účastní ve snaze snížit spotřebu plastů a chránit tak sebe i naši planetu před jejich nadměrnou spotřebou.

Nyní je plast jedním z nejpoužívanějších materiálů na světě. Každý rok lidstvo vyrobí 430 milionů tun plastů, což je více než 50 kg na osobu ročně a jeho produkce každoročně dál roste.

Zdroj: https://www.statista.com/statistics/282732/global-production-of-plastics-since-1950/

Podle prognóz se toto číslo do roku 2060 vyšplhá na trojnásobek. Jedná se o nadměrnou produkci i velkou spotřebu, která pro naši planetu představuje obrovskou zátěž. Stačí se jen podívat na statistiky využívání plastových tašek. V průměru se používají 12 minut, zatímco jejich rozklad trvá až 500 let. Navíc se jen velmi malá část plastového odpadu třídí a dále recykluje. Podle výroční zprávy společnosti EKO-KOM za rok 2022 je v ČR ročně vytříděno více než 78 kg odpadu na osobu – váha průměrného člověka. V případě vytříděného plastového odpadu je na rozdíl od papíru, skla nebo železa zrecyklovaná méně než polovina.

Zdroj: https://www.ekokom.cz/wp-content/uploads/2023/06/VS_2022.pdf

Více než trojnásobek plastového odpadu končí na skládkách, další pak v přírodě.

Plasty a jejich vliv na životní prostředí i lidské zdraví

Věděli jste, že má velká tichomořská odpadková skvrna rozlohu 1,6 milionu km²? Tedy třikrát větší než je rozloha Francie. Stejně jako další místa v oceánech je tato skvrna důvodem, proč mnoho mořských živočichů hyne po požití plastového odpadu. Ohrožení nejsou jen mořští živočichové, ale i my. Fragmentací plastů v oceánech dochází k znečištění pitné vody, potravin i ovzduší mikroplasty. Studie dokazují, že každý z nás týdně zkonzumuje přibližně 100 000 částic mikroplastů – množství odpovídající jedné kreditní kartě.

Z hlediska našeho zdraví ale není problémem jen znečištěná voda. Existují také plastové výrobky obsahující chemické látky jako ftaláty nebo bisfenol A, které mají negativní vliv na lidské zdraví, od problémů s plodností přes cukrovku po rakovinu prsu. Nemluvě o výrobě plastů, která ve své dnešní podobě vytváří skleníkové plyny a dále tak přispívá ke klimatické změně.

5 tipů, jak snížit spotřebu plastů v každodenním životě

Vyjmenovali jsme jen nepatrný zlomek problémů, které nadměrné používání plastů způsobuje a červenec bez plastů je výzvou, která trvá pouhý měsíc. I tak pro vás máme 5 způsobů, jak můžete jejich spotřebu redukovat na minimum a pokračovat ve svém snažení také v následujících měsících a letech.

  1. Omezte jednorázové plastové obaly – Plastové sáčky, lahve a příbory na jedno použití nahraďte opakovaně použitelnými alternativami. Plastové tašky nahraďte taškami z materiálů jako len nebo bavlna. Plastové lahve vyměňte za skleněné nebo nerezové. Vhodnou náhradou za plastové příbory jsou pak bambusové nebo nerezové příbory, které lze umýt a znovu použít.
  1. Vybírejte si bezobalové produkty – V rámci nákupů se zaměřte na volně prodávané výrobky nebo ty, jejichž obalovým materiálem je sklo, případně biologicky rozložitelný materiál. Také se můžete ve svém okolí poohlédnout po bezobalovém obchodě, kde kromě potravin seženete bezobalovou drogerii a další produkty.
  1. K přírodě šetrná hygiena – Zubní kartáčky, holicí strojky a další hygienické potřeby obsahují plasty a logicky tak navyšují množství plastového odpadu. Proto spíše volte zubní kartáčky z bambusu, které mohou mít i vyměnitelné štětiny. Jednorázové holicí strojky ideálně nahraďte tradičními s vyměnitelnými břity.
  1. Udržitelné uchovávání potravin – Plastové krabičky, dózy a další obaly jsou rozšířenými pomocníky při přípravě a uchovávání potravin. Ale i ty mají alternativu – skleněné nádoby, voskované textilie nebo voskovaný papír.
  1. Důležitá je i recyklace – Ne vždy je možné se plastům vyhnout. Proto plastové obaly a jiné výrobky, které už nemůžete dále používat, třiďte a házejte do správných kontejnerů.

Inspirovali jsme vás, abyste se července bez plastů zúčastnili? Buďte inspirací také vy a do výzvy se zapojte se svými nejbližšími nebo klidně i s kolegy z práce.