Jak souvisí geopolitika s ESG strategiemi českých firem?

27. 11. 2024

Směřování ESG strategií firem v České republice určují nejen regulační požadavky EU, ale podílí se na nich také obecné globální napětí. Geopolitika nicméně neovlivňuje jen strategie našich podniků, výrazně mění také jejich ekonomiku, stabilitu energetických dodávek a zájem investorů o investice do českých firem.

Česko je na dodávkách energií historicky závislé. Výdaje na import energií vázaných ve fosilních palivech, jakými jsou ropa a plyn v přibližné hodnotě 350 miliard Kč v roce 2022, představují 5 % hrubého domácího produktu ČR. Proto musí místní firmy v návaznosti na stávající rizika spojená s geopolitikou řešit adaptaci svých energetických strategií. Například přechod na obnovitelné zdroje energií u nás poměrně významně urychlila geopolitika. Především záměrné snížení dodávek plynu z Ruska v roce 2021. Evropa pak tento nedostatek pracně nahrazovala dodávkami zkapalněného zemního plynu ze zámoří.

Zpomalení ekonomického růstu

V roce 2023 inflace v eurozóně dosáhla výše 11,5 %, což spolu s vysokými úrokovými sazbami vedlo k zpomalení ekonomického růstu v celé EU, Česko nevyjímaje. Tyto změny donutily české společnosti řešit snižování energetické náročnosti a investice do energeticky efektivních technologií. Všechna tato opatření mají za úkol zmírnit dopady turbulencí trhu energií na jejich podnikání.

Geopolitika a otázka surovin

Současná geopolitika tuto snahu poněkud ztěžuje. Stojí totiž například i za objemem dodávek surovin (křemík, lithium, kobalt a další vzácné prvky) a komponent, které jsou pro zavedení energeticky efektivních technologií zcela klíčové. Snaha snížit závislost celé Evropské unie na dodávce od dosavadních obchodních partnerů primárně z Asie tak vede k intenzivnímu hledání nových obchodních partnerů a četnějšímu využívání lokálních zdrojů. Pro české firmy to znamená diverzifikaci stávajících dodavatelských řetězců a zvýšení kapacity pro recyklaci nedostatkových materiálů.

Podpora nízkouhlíkové ekonomiky

Projevuje se to i na zcela banální otázce dostupnosti recyklátu pro výrobu plastových obalů včetně lahví a boji o jeho zdroje. Ten pak probíhá na pozadí diskuze o zavedení systému zálohování plastových lahví a plechovek v Česku. Na druhé straně se české podniky díky negativním zkušenostem s výkyvy dodávek během koronavirové pandemie a navazujícími cenovými turbulencemi nyní více zapojují do aktivit iniciativ podporujících přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku. Stejně tak více usilují o zajištění energetické soběstačnosti na celonárodní úrovni ukazují směr také institucím veřejné správy.

Jak se geopolitika podílí na investicích do ESG

Nově zavedená cla a sankce, například pro elektroauta z Číny, dále zvyšují náklady českých podniků, které tyto náklady přenášejí na spotřebitele. Zvýšené úrokové sazby a ekonomická nejistota menším firmám ztěžují přístup k financování. Na druhou stranu mohou využít zvýhodněné evropské dotační programy zaměřené na dekarbonizaci a udržitelné investice. Bohužel se tak neděje a Česko svůj potenciál stále nevyužívá naplno. Studie Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR kupříkladu odhaduje, že by větrné elektrárny na území Česka mohly vyrábět až 18,8 terawatthodin ročně. Produkce v roce 2023 z 352megawatthodinové instalované kapacity dosáhla 0,7 terawatthodin. A výkon instalované fotovoltaiky na jednoho obyvatele? Česká republika se díky němu na konci roku 2023 umístila až na 20. místě v rámci EU. Nelze opomenout ani o minimálně dekádu zpožděnou výstavbu jaderných bloků, vysokorychlostních tratí nebo chybějící železniční propojení se sousedními zeměmi.

Úprava obchodních a ESG strategií je nutností

S ohledem na proměnlivou geopolitiku a její vliv na cenu energií nebo změnu klimatu a její stále četnější negativní dopady jsou firmy nucené upravit své obchodní strategie. Především ty, které působí v segmentu udržitelného financování nebo ESG reportingu. Přechodem na obnovitelné zdroje energie tak můžeme šetřit v úvodu zmíněné desítky až stovky miliard Kč zaplacené za importovaná fosilní paliva. Například u investorů tato oblast i přes současný geopolitický stav sílí na atraktivitě. Právě investoři investice do dlouhodobě stabilních projektů vítají.

Geopolitika ESG strategie českých firem ovlivňuje hned na několika úrovních. Přináší s sebou jak náročné výzvy, tak zajímavé příležitosti. Česko totiž obsadilo 2. místo v žebříčku evropských zemí s nejvyšším potenciálem z hlediska přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku.